Jeigu kino seansą organizuojate pirmą kartą, techninė renginio įgyvendinimo dalis gali pasirodyti gana sudėtinga, todėl norime pasidalinti keliomis rekomendacijomis, ką reikėtų apsvarstyti ruošiantis tokiam renginiui.
Renginio įgyvendinimui jums reikės nei daug, nei mažai – ekrano, projektoriaus, garso sistemos ir grotuvo, taip pat gali prireikti mikrofonų, įvairių jungčių, prailgintuvų ir, žinoma, kūrybiškumo.
Ekranas – ekrano tipas ir dydis priklausys nuo filmo rodymui pasirinktos erdvės. Jį galite nuomotis, yra nemažai renginių aptarnavimo įmonių, nuomojančių įvairių dydžių ekranus. Visgi jeigu renginio techniniam išpildymui turite itin ribotą biudžetą, vietoje ekrano filmą galite projektuoti ant baltų sienų ar kitų baltų objektų (reklaminio tento vidinės pusės, balto audinio ar kt.)
Projektorius – skirtingoms rodymo sąlygoms gali prireikti skirtingų projektorių. Jeigu jau turite projektorių, pasidomėkite, kokiu atstumu jis skirtas projektuoti (angl. k. throw distance) ir kokio dydžio vaizdą su juo galima išgauti. Tai padės nuspręsti, kurioje vietoje jį būtų patogiausia statyti renginio metu ir kokio dydžio ekrano jums reikėtų. Kiti svarbūs projektoriaus parametrai yra kontrastas (angl. k. contrast ratio) ir liumenų skaičius. Kuo projektorius kontrastingesnis – tuo geriau matysite visas filmo detales, o didesnį liumenų skaičių turinčios projektorių lempos yra ryškesnės. Iš esmės, kuo didesni šie rodmenys, tuo geriau matysite projektuojamą vaizdą nevisiškoje tamsoje.
Garsas – nors dažnai planuodami kino seansus pirmiausia pagalvojame apie projektorių, garsas visgi yra toks pats svarbus kino seanso kokybei – jeigu ne svarbesnis! Skirtingos filmų kopijos gali turėti skirtingai paruoštus garso takelius, kurie geriausiai skambės naudojantis tam tikromis garso sistemomis. Jeigu turite savo garso sistemą, išbandykite, kaip ji skamba jūsų pasirinktoje erdvėje – testo rezultatai gali padėti nuspręsti, kiek tiksliai žiūrovų gali dalyvauti seanse arba netgi paskatinti pasirinkti kitą renginio erdvę. Ypač daug iššūkių su garsu kyla didelėse, tuščiose erdvėse, kuriose aidi. Esant galimybei rinkitės erdves, kuriose yra daugiau minkštų paviršių – kabo užuolaidos, patiesta kiliminė danga ar pan.
Grotuvas – kino seansų netradicinėse erdvėse metu filmai dažnai yra rodomi per kompiuterį, šį prijungiant prie mobilaus projektoriaus. Jeigu ir jūs planuojate filmus rodyti šiuo būdu, būtinai atkreipkite dėmesį į kompiuterio nustatymus, įsitikinkite, kad kompiuteris „neužmigs“ ar ekrane filmo rodymo metu neiššoks kompiuterio sistemos pranešinai. Jeigu tai nešiojamas kompiuteris, pasirūpinkite, kad jis neišsikrautų seanso metu. Jeigu svarstote, kokia kompiuterio programa naudotis, rodant filmą, rekomenduojame įsidiegti VLC grotuvą, kuris yra nemokamas ir turi daugybę naudingų funkcijų.
Kiti patarimai:
- Visada iš anksto pasitikrinkite turimą filmo kopiją, filmą paleisdami su įranga, kurią planuojate naudoti kino seanso metu. Pažiūrėkite filmo pradžią, atkreipkite dėmesį ar yra vaizdas, garsas ir lietuviški subtitrai, ar filmo pavadinimas sutampa su jo kopijos pavadinimu. Būtinai patikrinkite ar yra pabaigos titrai, tai padės jums įsitikinti, kad filmą parsisiuntėte iki galo;
- Projektorių laikykite vėsioje vietoje, užtikrinkite jo aušinimą;
- Projektorių visada stenkitės statyti ekrano centre, užtikrinant vaizdo rodymą centre;
- Renginiui paskirkite žmogų, atsakingą už įrangos valdymą kino seanso metu, gerai išmanantį, kaip šia įranga naudotis;
- Visų svarbiausia – pasiruoškite kiek įmanoma daugiau prieš seansą! Visgi, žinoma, visko pasitaiko, gali tekti ir improvizuoti.