Skirtingi renginiai kelia skirtingus iššūkius, bet lauko kino vakaras – tai kai kas ypatingo, dėl ko pasistengti išties verta. Kaip buvusi Valdovų rūmų „Kino po žvaigždėmis“ organizatorė noriu pasidalinti šio nuostabaus renginio metu sukaupta patirtimi bei atkreipti dėmesį į dalykus, kurie yra svarbūs rengiant kino seansą gryname ore. Tai tikrai kai kas nepaprasto!
Kada rodyti filmą ir kaip tinkamai pasiruošti
Pasirinkti tinkamą metą rodyti filmą yra svarbus aspektas, ypač Lietuvoje, kur orai kartais gali būti neprognozuojami. Organizuojant lauko kino vakarą nuo birželio vidurio svarbu pasirinkti tinkamą LED ekraną arba projektorių ir nustatyti idealiausią filmo pradžios laiką, atsižvelgiant į saulės laidą.
LED ekranai paprastai nereikalauja griežtų saulės šviesos arba tamsos sąlygų, todėl su jais galima pradėti seansą bet kuriuo vakaro metu. Naudojant LED ekraną svarbu tik tai, kad ant jo nekristų tiesioginiai saulės spinduliai, nes tai gali sugadinti filmo žiūrėjimo patirtį. Taip pat šio ekrano naudojimas leidžia pasilepinti gamtos pasikeitimais nuo dienos šviesos iki vakaro tamsos, o tai suteikia ypatingos atmosferos renginiui.
Jei seansui naudojamas projektorius labai svarbu, kad būtų tinkamos apšvietimo ir tamsos sąlygos – geriausias metas pradėti peržiūrą yra valanda po saulės nusileidimo, taip užtikrinant geriausią filmo matomumą ir patirtį žiūrovams. Optimalus kontrastas ir spalvų ryškumas padeda įsigilinti į filmo siužetą ir įskaityti subtitrus.
Galima teigti, kad pasirenkant tinkamą laiką filmo rodymui po saulės nusileidimo, susilieja dvi magijos formos – kino magija ir natūralus gamtos grožis, suteikiantis išskirtinę patirtį tiems, kurie renkasi lauko kino vakarą.
Vieta ir jos įrengimo svarba
Geriausia vieta filmo rodymui po atviru dangumi yra apribota erdvė, apsaugota nuo aplinkos triukšmo, ir kurioje galima sukurti intymią, saugią, patogią atmosferą. Itin svarbu užtikrinti žiūrovų saugumą: izoliuoti elektros laidus nuo drėgmės, tinkamai pritvirtinti naudojamą ekraną ir pan. Tinkamas techninės įrangos paruošimas yra itin svarbus renginio sklandumui užtikrinti. Pasiruošus nepakankamai gali kilti nenumatytų problemų, trukdančių ar net sustabdančių renginį. Todėl kruopščiai ir iš anksto patikrinkite įrangą – geriausia bent dieną prieš!
Svarbu patikrinti ir patį filmo failą prieš rodymą, užtikrinti, kad būtų garsas, subtitrai su lietuviškais ženklais ir kt. Taip pat geriausia filmą rodyti jį atsisiuntus, o ne tiesiogiai iš interneto – tai padeda išvengti nenumatytų techninių problemų prieš ar per patį renginį.
Atidžiai paruoškite pačią renginio vietą, kuri būtų patogi žiūrovams. Tai apima sėdimų vietų organizavimą, patogias kėdes arba sėdmaišių, pagalvėlių pasiūlymą. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad tarp ekrano ir sėdimų vietų būtų saugus ir pakankamas atstumas, o žiūrovai galėtų mėgautis geriausia vaizdo ir garso kokybe.
Bendruomenės įtraukimas
Visada galima pakviesti savanorių, kurių betarpiškas dalyvavimas leidžia sėkmingai įgyvendinti lauko kino vakarą. Jie gali būti pagrindiniai įvykio organizavimo dalyviai, padedantys ruošti aplinką, prižiūrėti vietą ir užtikrinti, kad renginys vyktų sklandžiai. Bendruomenė gali aktyviai prisidėti prie renginio sėkmės ir kitais būdais: organizuodama mažas prekybines vietas arba ruošdama užkandžius ji tampa integralia renginio dalimi.
Taip pat bendras sutarimas turėtų atsirasti ir tam atvejui, jei kino seansą aplankytų nepalankios oro sąlygos. Svarbu kartu su savanoriais ir bendruomene rasti ir pasirūpinti kūrybiškais būdus apsisaugant nuo lietaus. Tai apima tokius mažus dalykus, kaip lietpalčių paruošimas, stogelių būvimas pasislėpimui ir įrangos apdengimui, ar netgi papildomos vietos paruošimas, kurioje persikėlus seansas galėtų tęstis.
Renginio komunikacija: įtraukimas ir informavimas
Svarbu užtikrinti, kad visi norintys dalyvauti žinotų apie planuojamą renginį ir turėtų prieigą prie reikiamos informacijos. Aiškus ir nuoseklus komunikavimas yra esminis norint, kad žmonės surastų renginį ir jame dalyvautų. Pranešti apie vietą, filmo pradžios laiką, trukmę yra būtina, kad dalyviai būtų gerai informuoti ir pasiruošę. Svarbu turėti alternatyvius planus nepalankios oro prognozės atveju, pavyzdžiui: esant negausiam lietui renginys vyks, bet jei bus labai stiprus lietus, renginys gali būti perkeltas į vidų arba į kitą dieną; tokiu atveju, informacija bus pateikta ne vėliau kaip likus valandai iki renginio pradžios per Facebook puslapį arba el. paštą, kurį žiūrovai galės sekti.
Svarbu priminti apie tinkamą aprangą – šiltus drabužius, ypač jei renginys vyksta po saulės nusileidimo, kadangi gali atšalti. Prieš pat filmo pradžią svarbu pristatyti filmą ir svarbiausias detales, ypač jei bus rodomi nepramoginiai filmai, o dokumentika. Suteikta trumpa informacija ar pristatymas prieš filmą padeda sukurti artumo, bendros kino žiūrėjimo patirties jausmą, kuris yra būtinas geriau įsitraukiant į filmo siužetą.
Nebijokite organizuoti kino vakaro lauke! Renginio sėkmė priklauso nuo kruopštaus pasiruošimo, bendruomenės įtraukimo ir gerai organizuoto bendravimo su dalyviais. Kartais tai gali pasirodyti kaip didelis iššūkis, bet bendromis pastangomis ir įdėtu darbu jūs ne tik patirsite džiaugsmą patys, bet ir praturtinsite kitų kasdieną. Kino patirtis tai ne tik linksma pramoga, bet ir puiki mokymosi, dalijimosi nuomonėmis galimybė, į kurią verta įtraukti visus.
Teksto autorė Ivona Žilinskaja.