Ar atsimenate, kokį įspūdį paliko pirmas matytas filmas? Šiandien gal ir nepamenate tikslaus jo pavadinimo, bet pats įspūdis, greičiausiai, liko visam gyvenimui. Juk judančių vaizdų magija įtraukia kaip niekas kitas. Ne mažiau, nei pažintis su gera knyga ar išraiškingų formų skulptūra.
Bet skirtingai nei retos knygos ar skulptūros, filmai mums pasiekiami nepaprastai lengvai. Per distancinio pultelio ar pelės mygtuko spragtelėjimą esame įpratę gauti viską – nuo naujausio serialo iki klasika tapusių Holivudo hitų. Filmai tarsi tiesiog „yra“. Todėl kartais labai sunku pajusti gero kino vertę ir suprasti, kad tam, jog atsirastų mus taip įtraukiantys vaizdai ekrane, dirba tūkstančiai kino profesionalų. Ir jie, kaip ir kiti kūrėjai, turi teisę į sąžiningą atlygį už savo profesionalumą. Todėl norint organizuoti viešą kino seansą būtina įsigyti norimo rodyti filmo licenciją.
Licencijų yra labai įvairių – skirtų rodymams kino teatre, namų kino platformose, televizijoje, edukaciniais tikslais ir kt. Tariantis dėl kiekvienos iš šių licencijų derinamos įvairios sąlygos, kaip filmo licencijos laikotarpis, bilietų pardavimo, filmo kopijos perdavimo bei vertimo sąlygos ir ne tik. Dažnai klaidingai manoma, kad jeigu kino seansas yra organizuojamas nekomerciniais tikslais, juos organizuoti galima neįsigijus filmo licencijos, visgi net ir tokiais atvejais būtina susisiekti su filmo teisių turėtojais.
Tą patį filmą dažnai platina skirtingi platintojai, skirtingose teritorijose – šalyse. Tad neretai pasitaiko, kad sunku rasti kam priklauso norimo rodyti filmo teisės, nes filmų platintojai dažnai jas perka ir perparduoda arba perka didesnei teritorijai, bet išleidžia tik į kai kurių šalių kino ekranus. Kartais net radus norimo rodyti filmo platintoją Lietuvoje, gali būti, kad jis negalės jums suteikti teisės filmą rodyti jūsų organizuojamame renginyje arba jo turima licencija jau bus baigusi galioti. Pavyzdžiui festivalis „Nepatogus kinas“, kaip ir daugelis kitų kino festivalių, kiekvienais metais įsigyja filmų rodymo festivalyje licencijas, kurios dažnai yra ribojamos ne tik rodymu Lietuvos teritorijoje, bet ir seansų skaičiumi. Šių ir kitų filmų licencijų kainos labai įvairios, jos dažnai priklauso nuo renginio pobūdžio, planuojamo žiūrovų skaičiaus bei bilietų kainų ir gali varijuoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų.
Pirmą kartą organizuojant kino renginį ar norint surengti tik vieną kino seansą filmo licencijos įgijimo procesas gali būti gan komplikuotas – ilgai užtrukti ir pareikalauti nemažai resursų. Filmo licencijos bei vieno filmo parengimo kaštai (derybos su platintoju, filmo kopijos gavimas, titrų parengimas ir kt.) vienos mažesnės bendruomenės poreikiams yra neproporcingai dideli. Visgi šie iššūkiai neturėtų sustabdyti alternatyvių kino renginių organizatorių nuo galimybės legaliai viešai rodyti išskirtinius dokumentinius filmus. Būtent su šia mintimi bei su rėmėjų pagalba atsirado NK-DOKU projektas.
Projekte gali dalyvauti įvairios bendruomenės, organizacijos ir įstaigos, kurioms užsiregistravus specialioje projekto platformoje nemokamai suteikiamos projekto katalogo filmų teisės nekomerciniams kino renginiams organizuoti. Tai, kad suteikiame jums teisę patiems organizuotis NK-DOKU filmų kataloge esančių filmų seansus reiškia, jog mes jau nupirkome jums kino bilietą į nepamirštamą, įtraukiantį kino seansą.
Tad visus, nusprendusius savo bendruomenėje organizuoti NK-DOKU filmų seansus kviečiame elgtis atsakingai, nedarant žalos kiną kuriantiems žmonėms. Dalinamės penkiais patarimais, kaip tai padaryti kuo geriau:
- Mes sumokėjome tik už nekomerciniams renginiams skirtas filmų teises, tad visi NK-DOKU seansai privalo būti nemokami.
- Organizuodami savo kino seansą teisingai komunikuokite – tai, kad seansas yra viešas ir nemokamas, nereiškia, kad jis yra bevertis. Tai tiesiog reiškia, kad kažkas sąžiningai už šiuos filmus jau sumokėjo.
- Nedauginkite, nesidalinkite, neplatinkite jums paskolintų filmų. Gerbkite kiekvieną filmą, kaip vertingą galerijos eksponatą
- Seansas pavyko ir filmas patiko? Pasidžiaukite ir pasidalinkite tuo! Parekomenduokite šį filmą kitiems, ir priminkite, kad filmus rodome sąžiningai.
- Na, o jei turėsite idėjų ką dar galėtume įtraukti į NK-DOKU katalogą – parašykite mums! Jei mūsų mintys sutaps, sąžiningai atsiskaitę su filmo kūrėjais jį įtrauksime į NK-DOKU platformą.